Windows 7'de hosts Dosyasını Değiştirmek

Etiketler:

Windows 7'de hosts dosyasının yeri C:\Windows\System32\drivers\etc (Eğer sisteminiz farklı bir klasöre kuruluysa C:\Windows\ yerine uygun klasörü yazın.)

Bu dosyayı değiştirmek için yönetici yetkilerine sahip olmamız lazım. Her ne kadar "Yönetici", "Administrator" olsak da, hosts dosyasını değiştirmek için kullandığımız uygulama, örneğin Not Defteri (notepad) Yönetici yetkileriyle açılmış olmalıdır. Ama bunlarla uğraşmaktansa ben kısa bir yol göstereyim.

 1. Windows'a "yetkileri boş ver" deyin!

 2. Sol alttaki (ya da her nerde bulunuyorsa) Windows simgesine tıklayın ve "uac" yazın, biraz bekleyin. Hemen yukarıda "Kullanıcı Hesabı Denetim ayarlarını değiştir" yazısını göreceksiniz. Ona tıklayın.

  Ardından gelen pencerede, ayarı "Hiçbir zaman beni uyarma"ya kadar aşağı indiriyoruz. Tamam'ı tıklıyoruz.

  Dikkat! Bu işlemi onayladıktan sonra artık Windows sizi ayar değişiklikleri için uyarmayacaktır. "Emin misiniz?", "Son kararınız mı?", "Bakın bu program falanca ayarla oynuyor, onu bunu değiştiriyor, kurcalıyor, bunlardan haberdar mısınız?" gibi mesajlar vermeyecek, dolayısıyla herhangi bir program ayar değiştirmek istediğinde dilediğince at koşturabilecektir. Bu yüzden işiniz bittiğinde bu ayarı aynı adımları uygulayarak tekrar eski haline döndürün. (En üst kademenin bir altı - "Varsayılan" adlı ayar)

 3. hosts dosyasını değiştirin
 4. Notepad'i ya da herhangi bir dosya editörünü açın ve hosts dosyasını bulun, açın, değiştirin, kaydedin. "hosts dosyası nerde?" sorusunun cevabı: C:\Windows\System32\drivers\etc (ayrıca uyarıyı yazının başında da yazdım) Windows size herhangi bir kısıtlama getirmeyecektir.

 5. Uyarı ayarını eski haline getirin
 6. Birinci adımı tekrarlayıp uyarı kademesini en üstün bir altına getirip Tamam'ı tıklayın.

İşlem tamam. Eyyorlamam bu kadar. Hadi hayırlı işler.
Not: İşinize yaradıysa, yorum yazın, yazılarıma destek verin.

Yorumlar

Emeğine saplık güzel olmuş

adamsın kardeş adamın kıralısın

adamsın kardeş adamın kıralısın

işimize yaramaz olurmu çok çok teşekkürler! uğraşıp 30 satır yazmışsınız , 2 kelimenin şurda lafı olmaz

win8 omuyor maalesef yine onay istiyor

1: Öncelikle ; Bilgisayarınızdan C:\Windows\System32\drivers\etc dizin altına girin.

2: Host Dosyasına sağ tuş ile tıklayıp "özellikler" e tıklayın.

3: "Host Özellikleri" Sayfasında "Güvenlik sekmesine tıklayıp "Administrators" grup una tıklayıp "Düzenle tuşuna basın.

4: Host izinleri sayfasında tekrar "Administrator" gurubunu seçip "Ekle" tuşuna basın.

5: Açılan pencerede "gelişmiş" tuşuna basın.

6: Açılan kullanıcı seçenekleri sayfasında "şimdi bul" tuşuna bastığınızda karşınıza bilgisayar daki kullanıcı listesi görüntülenir.
Bu kullanıcı listesinde aktif olarak kullandığınız kullanıcı ismini bulup üzerine bir kez mouse ile tıklayıp. "Tamam" a basın.

7: Alttaki Örnek resimde de görüldüğü gibi "Dell" kullanıcı ismini listeye eklendiğini görüceksiniz.
Kullanıcı ismi kendi bilgisayarınızda daha farklı bir isimde gözükebilir
Kullanıcı isminizin eklendiğini gördükten sonra "Tamam" ı tıklayın.

8: Alttaki resimdede görüldüğü gibi "Host için izinler" sayfasında alt kısımdaki "Tam denetim" seçeneğinin karşısındaki kutucuğu işaretleyip. "Tamam" a tıklayın.

9: Yukarıdaki resimdeki gibi "Tamam" a tıkladığınızda alttaki resimdeki gibi karşınıza uyarı gelecektir. Burada "Evet" e tıklayıp devam ediyoruz.
Ve kalan 2 sayfayı "Tamam" a tıklayıp kapatıyoruz.

Buraya kadar yaptığımız işlemleri düzgünce yaptığımız taktirde gerekli güvenlik yetkilendirmesini vermiş oluyoruz.
Ve bu aşamadan sonra Host dosyasını istediğimiz gibi düzenleyebiliriz.

Allah sizden razı olsun,kafayı yiyodum hosts u kullanıcı olarak açamayınca,pc yi parçalayacaktım,çok saolun,teşekkürker!

çok teşekkür ederim

sizin yönetiminiz işe yaradı. Teşekkürler.

8. adıma kadar hepsini yaptm ama "tam denetim" in karşınsındaki kutucukta "izinver" / "izin verme" yazıodu fakat izin vermeyi engellediği içn diğer kutucuğu işaretledim şimdi hosts dosyasını açamıorum ve bazı dosyalarda erişim engeli çıkıyor.

tam denetim karşısında "izin ver" / "izin verme" yazıyor hangisini işaretleyeceğimizi belirtmemişsinz ben "izi ver" seçeneği soluktu seçemedm diğer kutucuğu işaretleym dewam ettm. sonra tekrar açamadm ve bir çok dosyada engel çıkıo düzeltemedim neyapabilirim?

çok teşekkürler..

acces is denied diyor yapmıyor yardım lütfen

teşekkür ederim kardeşim

ben ikisini de yapmaya denedim ama sonuç vermiyor, ilkini yaptım host dosyasını kayıt edemedim; ikincisinde de 4. de tıkandım, ekle seçeneğine basamıyorum.. neden olabilir acaba??

Bilgisayarda yönetici yetkisine sahip olmanız gerekiyor. Yönetici yetkilerine sahip değilseniz zaten bu işlemleri yapamazsınız.

Ben cahit arkadaşın dediğini yaptımda artık hiç bir şeyi çalıştıramıyorum yeterli izniniz yok diyor eski ayarlara nasıl dönebilirim ??

bir hile indirecem yönetici isteyip duruyor

1 - "Host" dosyasını masaüstüne taşıyın.
2 - Taşıdığınız dosyayı "Notepad" ile açın.
3 - Dosyaya "sudo gedit /etc/hosts" kodunu girin.
4 - Kaydedeceğiniz IP'yi girin.
5 - "Kaydet" i tıklayın.
6 - Oluşturduğunuz Host dosyasını kopyalayarak orjinal Host dosyasına yapıştırın.

En iyi çözüm bu olmuş.. yaptım oldu :D

@cahit teşekkür ederim.

host işlemi mükemmel oldu emeğine sağlık

allah razı olsun allah tuttuğunuz altın etsin yahu delirdim ya :D en sonunda pc yi camdan atıyodum al sana tam yetki deyip :D :D :D sanki parasını windows verdi neyse sövmücem ayıp olmasın ;)
http://www.camfrogturkey.com ya hazır gelmişken bide sitem var hani anlarsınız ya boş geçmesem iyi olcak gibi :D hörmetler admin seviyom sizi valla ;) ;)

arkadasım yaptım her ikisinide yonetıcı ıznını aldım kaydettım yenı pencerede actım fakat bn e okulu engellemstm yenı pencere actım e okula gırıyo hala bn grmsnı ıstmyrm yapamadm cozu m lutfen

arkadsm denedm her ıkısınıde bn e okulu englcm dedgnı yaptm yonetıcı ıznını sağladm fkt e okula grmye clstm gryor hala ne yapmalym yardmcı olrmsn

e okul dediğiniz şey nedir?

dedıklerinizi yapıorum olmuyor host üzerineki yetki değişiklikleri kaydedilemıyor dıor kafayı yemek üzereyım.host dosayasını siliyorum bakıyorum iki tane silinmemiş yardımcı olun lütfen

değişiklik kaydedilmyor dıor napcam yardım edın lütfen

Muhtemelen bilgisayarda yetkili degilsinizdir. Yetkili kullanciiyla giris yapmaniz gerekir.

nasıl yapıcam peki

Yetkili kullanıcının kullanıcı adı ve şifresini bilmiyorsanız kurulumu yapan kişiye danışın. Windows kurulumu yapılırken belli kullanıcılara yönetici (administrator) yetkisi verilir. Her kurulumda en az bir tane yönetici yetkisi olan kullanıcı tanımlanır. Giriş yaptığınız kullanıcının yönetici yetkisi yoksa, yönetici yetkisi olan kullanıcıyı öğrenip onun bilgileriyle giriş yapmanız gerekiyor.

Yazarın dediklerinin aynısını uyguladım teşekkürler.
Ancak yetkileri uyarma yaptığınızda bu adreste C:\Windows\System32\drivers\etc "hosts" dosyasını bu klasörün içerisinde not defteri ile değiştirmeye kalkmayın. ( İlk önce "hosts" dosyasını masaüstüne kopyalayın. Masaüstündeki "hosts" dosyasını değiştirin. Tekrar C:\Windows\System32\drivers\etc klasörün içine atın.

TEXT DOSYASINA ÇEVİRDİM,TEKRAR ESKİ HALİNE GETİRMEK İÇİN NE YAPMAM LAZIM ?????

Not defteri ile açtıysanız 'Farklı Kaydet' dedikten sonra dosya adını çift tırnak işareti arasında ve .txt yazmadan kaydedin. Yani "hosts" olarak (tırnakla beraber) yazın ve Kaydet tuşuna basın.

çooooooooooook sagol kardeş cok işime yaradı

işime yaradı çok teşekkürler....

Denedim ama olmuyor.internette tekrar açılıyor engellemiyor.. aynısı windows7 kullanıyorum bende ama olmuyor..ee nasıl yapayım..

dostum kaç gündür uğraşıyordum valla sayende yaptım sağol varol

süpersin admin. çok işime yaradı. sağolasın.

SENDEN ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM KAÇ GÜNDÜR ARIYODUM HALLOLDU SONUNDA EYVALLAH TEŞEKKÜR EDERİM

Yardımın için teşekkürler . . .

ben unıversıtedeyım baglantı hatassı alıorm yanı sanırsam engel var ama bırturlu geecemeıorm yardımcı olmanızı ıstıorum delırıcem yoksa burda LoL e baglanmak istiorm artıkkk ://///

Teşekkürler arkadaşlar

mUKEMMEL bir yardım eline sağlık :)

bu dosyayı alıp windows>system32>drivers>etc

Arkadaşlar izinleri hallettikten sonra host dosyasını istediğiniz gibi düzenleyin demişsiniz ama benim gibi çok acemileri unutmuşsunuz :) Host dosyasında ne yapacağız neyi nasıl düzenleyeceğiz,notepad'de açın gibi öneriler var o ne demek :))))Benim gibi acemiler için lütfen daha açık ve daha anlaşılır bir açıklama rica ediyorum...

Kardeşim emeğine sağlık daha önce tarif ettiğiniz bu kısayolu hiç denememiştim amacım host klasörüne iki satır bişeyler yamak bunun için yönetici izinleri, tam yetki vs almak uzun iş hemde güvenlik açısından sakıncalı olarak düşünüyorum .Birde bu izinleri vermeyi bilmiyorsak tüm arkadaşlara tavsiyem kullanıcı denetimleriyle uğraşmaktansa sizin dediğiniz gibi windowstaki yetkileri boşverin derim tekrar teşekkürleer

dediklerinizi yaptim ama hala hots dosyasina birsey ekleyemiyorum yardimci olabilirmisiniz lufen...

Çok faydalı oldu tüm arkadaşlara teşekkürler.

kardeş youtube giremiyordum tam 5 saat gereksiz admalar yorum yazmış çabaladım olmadı şans eseri senin yazıyı gördüm hosts klasörünün içini sildim sorunum düzeldisana çoook tşk ederim beni çok büyük dersten kurtardın

Sayfalar

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Satırlar ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Satırlar ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
Bu formu göndererek Mollom gizlilik şartlarını kabul etmiş oluyorsunuz.