Error 1723 Hatası İçin Yapılacaklar

Konu:

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan bir programı, örneğin Java'yı kaldırmaya çalıştınız fakat size şunu diyor ve kaldırılamıyor ise;

Error 1723. There is a problem with this Windows Installer package. A DLL required for this install could not be run. Contact your support personnel or package vendor.

Yapılacak en basit işlem Windows'un The Program Install and Uninstall troubleshooter adını verdiği programı internetten indirip çalıştırmak olacaktır.

İndirmek için resmi Microsoft sitesindeki adresi şöyle:
https://support.microsoft.com/mats/Program_Install_and_Uninstall

Kaynak:
https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_prog...

Bana Teknik Konuş

Etiketler:

Dependency injection, transaction management, exception handling, request, single responsibility, application context.... Eskiden bu tip İngilizce terimlerin Türkçe kullanılmasına çok dikkat ederdim fakat zaman geçtikçe mesleki terimlerin olduğu gibi kalmasının daha uygun olduğunu düşünmeye başladım. Bunun iki büyük nedeni var.

Birincisi; (ne hikmetse) yabancı dilde kullandığınız terimlerle, diğer insanları daha kolay etkiliyorsunuz. İlk girdiğim iş yerinde teknisyen şefim beni arada sırada çaktırmadan test ederdi. Yaptığımız işler hakkında sorular sorar, bilip bilmediğimi kontrol ederdi. Ben yeni öğrenmenin etkisiyle olayları daha anlaşılır Türkçe tabirlerle açıklamaya çalışınca bana şuna benzer bir şey söylemişti: 'Bana teknik terimlerle konuş ki işten anladığını hissedeyim. Yoksa böyle herkesin anlayacağı şekilde konuşursan kimse sana sen bu işi biliyorsun demez.'

İkincisi; Bazı şeyleri bire bir Türkçe çevirmeye çalıştığınızda ya da ilgili terimlerin Türkçesini kullandığınızda karşınızdakine anlatmak istediğinizi tam olarak anlatamayabiliyorsunuz. Eğer aynı işi yapan insanlarla konuşuyorsanız ortak bir kelime hazineniz (vocabulary) oluşuyor. Bu yüzden bazı şeyleri açık ve net bir biçimde açıklamaya kalkmak yerine tabiri/terimi olduğu gibi kullanmanız çok zaman kazandırıyor.

Bu olay ne kadar doğal olursa o kadar gerçekçi oluyor. İnsanlar mesleki tecrübelerinize bir nevi 'onay' veriyor. Garip bir meyil ile saygı görüyorsunuz. Açıkçası bunun mantıklı olduğuna katıldığım için değil ama olanı biteni söylüyorum.

Bilmediğiniz ya da içinize sinmeyen, tam anlamını kafanızda oturtmadığınızda ise sizi anlayan birileri çıkarsa problem oluyor. Ya da sadece terimsel konuşmak için kastığınızda, konuşmalarınız itici bir havaya bürünüyor. O yüzden dengeyi de iyi kurmak lazım.

NPM ve NodeJS Güncellemesi

NodeJS ilgili kurulum ve versiyon yönetimlerini onun paket idarecisi (package manager) olan NPM (Node Package Manager) ile kolaylıkla yapabiliyoruz. Fakat arada bir aklımıza takılan soru, peki NodeJS güncellemesini ve NPM güncellemesini nasıl yapacağız?

Normal şartlarda npm kendi kendini güncelleyebiliyor:

sudo npm update -g npm

Fakat o anki yüklemede ya da güncellemede sorun oluyorsa şu şekilde:

curl https://npmjs.org/install.sh | sh

Daha ilerisinde ise NVM var, fakat benim için kullandıkça işler karıştığı için pek tavsiye etmiyorum:

NVM - Node Version Manager

Eclipse'de JRebel İle Geliştirme Sürecinizi Hızlandırmak

Konu:

Normal şartlar altında Java projelerinde geliştirme yaparken yeni bir sınıf ya da metod eklendiğinde ya da çıkarıldığında ilgili proje üzerinde çalışmaya devam edebilmek için baştan deploy sürecini yapmak gerekiyor. Bunun sonucunda büyük zaman kayıpları ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmek üzere JRebel adlı ürün kullanılabilir.

JRebel'i Eclipse üzerinde kullanmak isteyenler aşağıdaki yolu deneyebilirler;

Yapılacaklar;

 1. Eclipse'de Help menüsü altından Eclipse Marketplace'e girip JRebel plugin'i kuruyoruz.
 2. Gerekli şartları kabul ediyoruz ve yükleme tamamlandıktan sonra Eclipse'i tekrar başlatıyoruz.
 3. JRebel ayarlar arayüzünden JRebel'i almak ya da denemek seçeneklerinden biri ile aktifleştiriyoruz. (free ile ücretsiz üye olma seçilebilir)
 4. Servers bölümünden hangi sunucularda JRebel çalıştırmak istediğimizi seçiyoruz.
 5. Projects bölümünden hangi projelerde JRebel çalıştırmak istediğimizi seçiyoruz.
 6. Workspace'e dönmek için Sağ üstteki ok butonuna basarak çalışma görünümüne dönüyoruz.
 7. Project menüsü altında Build Automatically seçili değilse seçili hale getiriyoruz.
 8. Servers bölümünde kullanacağımız sunucuya çift tıklayarak ayarlarını açıyoruz ve
  - Publishing bölümünde bulunan Never publish automatically seçeneğini seçiyoruz ve ayarları kaydediyoruz.
  - Jrebel Integration bölümünde bulunan Enable JRebel Agent seçeneğini işaretliyoruz.
 9. Eclipse'in configurasyon dosyası olan eclipse.ini içinde şu iki değeri 2048 olarak güncelleştiriyoruz ya da gerektiği kadar büyütüyoruz:
  -Xmx2048m
  -XX:MaxPermSize=2048m
 10. Yukarıdaki iki değeri sunucu için başlangıç ayarlarından da değiştiriyoruz (ya da yoksa ekliyoruz). Bu ayarları Run menüsü altında Debug Configurations (ya da Run ile çalıştırmak istiyorsanız Run Configurations) 'a tıklayarak açılan pencereden; sol tarafta ilgili sunucuyu seçtikten sonra sağ tarafta Arguments sekmesi altındaki VM arguments bölümünde yapıyoruz.

JRebel'in çalıştığını görmek için projeniz üstünde çalışırken (debug) metod eklemeyi deneyin. İlgili metodu, sunucuyu tekrar başlatmadan çalıştırabiliyorsanız işlem tamam demektir.

Kaynaklar:

Typesafe'den Play Framework Eğitimi

Konu:

Scala ve Play Framework'ün geliştiricisi olan Typesafe şirketi, internet üzerinden ücretsiz Play Framework eğitimi veriyor. Genel olarak Java geliştiricilerine hitap eden bu eğitimi almak için sadece ücretsiz üyelik gerekiyor.

Eğitime katılmak için adres: https://typesafe.com/how/online-training

Eğitimde Typesafe'in genel olarak kurulum adına kullandığı Activator aracı üzerinden anlatım yapılıyor.

Sayfalar

Subscribe to hoşaf.org RSS