Kayda Değer Linkler

DDD (Domain Driven Design) teriminin babası olan Eric Evans tarafından verilen; "Putting the Model to Work" adlı seminer ve yanında sunumu. Video İngilizce alt yazılı. İlgili linkte senkron bir şekilde izlenebilir

http://www.infoq.com/presentations/model-to-work-evans

Sıra Dışı Yaşam Becerileri - Melih Arat TEDx Konuşması

Konu:

Melih Arat eskiden takip ettiğim yazarlardan biri. Son dönemde nedense pek aklıma gelmemiş bir kişi. Bugün Bager Akbay'ın TEDx konuşmasından (ona da gelmeyi düşünüyorum) sonra sağda görünce izleyip paylaşayım dedim.

Bazı hikayeleri fazla "hikaye" ama imkansız olmayanlar da var...

Paypal Para Birimi Dönüşümünün İptal Edilmesi

Konu:

Aslen Donanımhaber'e borçluyum. Bulunması daha kolay olmalı diye buraya da yazmayı uygun gördüm;

Kısaca;

Ödemenin fatura dövizi ile yapılması seçeneğini anlatmaya çalışayım. O kadar gizlemişlerki zor çözdüm:
Sağ üstte ayarlar (dişli işareti) düğmesine bas.
HESAP butonuna bas,
Ödeme ayarlar bölümünde:
ÖNCEDEN ONAYLI ÖDELER'e bas
KULLANILABİLİR ÖDEME KAYNAKLARI AYARLA ya bas,
DÖNÜŞTÜRME SEÇENEKLER:
Burada ikinci şıkkı seçerseniz faturadaki döviz kuru ile para alınır

Kaynak: http://forum.donanimhaber.com/m_74597091/tm.htm

Uzun uzun açıklamak gerekirse durum şu;

Paypal aracılığıyla dolar gibi TL'den farklı bir para birimi üzerinden alışveriş yaptığınızda Paypal önce bu parayı kendi kuruna göre çeviriyor. Çevrim sonucunu da kredi kartınızdan tahsil ediyor. Paypal'ın hesapladığı kur normalden yüksek olduğu için de ödediğiniz miktar normalden fazla oluyor. Örneğin;

100 dolarlık alışveriş yapacaksınız. Diyelim ki normal kur 2.88. Bu durumda Paypal kuru 3.33 gibi yüksek bir değer oluyor. Normal bir alışverişinizde sizden 100 dolar isteseler, sizin cebinizden çıkacak parayı 2.88'den hesaplayarak 288 TL diyebiliriz. Paypal 3.33'ten çevirdiği için 333TL alıyor. Bu örneğe göre 333-288=45TL net zarardasınız.

Bunun önüne geçmek için Paypal para birimi dönüştürmesini iptal edebilirsiniz. Bunun için yukarıdaki alıntıda bahsedilen adımları takip etmek gerekiyor. Adımlar şu şekilde;

  1. Sağ üstte bulunan dişli simgesi, hesap ayarları ekranını açıyor.
  2. Buradan sağ altta ödeme ayarları kısmında Önceden Onaylı ödemeler linkini bulup tıklıyoruz.
  3. Tablo görünümünün sağ üst kısmında Kullanılabilir Ödeme Kaynaklarını Ayarla linkine tıklıyoruz.
  4. Ödeme Kaynaklarını Yönet başlıklı yeni ekranda kredi kartlarınızın listesi bulunuyor, işlem yapmak istediğiniz kartın hemen sağında bulunan Dönüştürme Seçenekleri linkine tıklıyoruz.
  5. Beni satıcının faturasında belirtilen para birimiyle faturalandır. seçeneğini seçiyoruz. Bu sayede alışverişiniz kredi kartı ekstrenizde dolar cinsinden faturalanacak.Yani bu örneğimizden gidersek 100 dolar için 333 TL değil 100 dolar ödeyeceksiniz.
  6. Bu sayfadaki "Gönder" butonuna basmayı unutmayın.
  7. Ardından "Kaydet" butonuna basıyoruz.

5. adımda diğer seçeneği seçersek Paypal kendi kurundan dönüştürme işlemi yapıp TL cinsinden paramızı alıyor. İkinci şık işaretli olunca ise herhangi bir dönüştürme işlemi yapmıyor. Bu sayede yukarıdaki örnekteki gibi 45 TL fazla ödemek durumunda kalmıyoruz. Bunun için dikkat edilmesi gerek önemli bir nokta da; kredi kartımızın ilgili döviz kullanımına uygun olması. Uygun değilse, bu sefer de kendi bankamız dönüştürme işlemi yapabilir, bu da bankamızın kuruna göre pahalı ya da uygun olabilir.

Honda Jazz 2010 Akü Bitmesi

Konu:

Etiketler:

Arada bir yazılım haricinde yazılar da yazayım diyorum. Bugün böyle bir yazıyla karşınızdayım.

Şubatta 2010 model Honda Jazz aracımı aldım. Kendime ait ilk aracım. Bu zamana kadar önemli bir sorun yaşamadım. Bugün sabah araba çalışmayınca sorun oldu. Marş basmıyor, bu arada motor ışık arızası ve hararet lambası yanıyordu. Hatta bir kaç kez daha denediğimde ABS, VSA, SRS (hava yastığı) ve el freni uyarı ışıkları da yanmaya başladı. Nerdeyse tüm her şey yanınca açıkçası bir şey anlamadım. Meğer akü bitmiş. Tabi ben bu durumu anlamadığım için sigortacıma danıştım, bana yol yardımı önerdi. Yol yardımı çağırdım ve gelen çekici muhtemelen akü bitmiş dedi. Böyle olunca yol yardım şirketinin ilgili yerine gitmiş bulunduk ve akü değişti.

Kısaca, Honda Jazz aracınızda marşa bastığınızda araç çalışmıyor ve tüm ışıklar yanıyorsa akü bitmiş olabilir. Boşuna teknik destek vs. ile uğraşmayın. En uygun fiyatlı aküyü bulun. Bu arada yakınlardaki bir araç yardımı ile arabayı çalıştırın ve aküyü değiştirin. Benim gibi yol yardımına kalırsanız akü fiyatına ne derlerse vermek zorunda kalabilirsiniz... :)

Maven SSL Problemlerine Karşı "SSL ignore"

Konu:

Özet geçeyim; eklenecek parametreler:

 -Dmaven.wagon.http.ssl.insecure=true -Dmaven.wagon.http.ssl.allowall=true

Biraz uzunca anlatmak istersek; maven işlemlerimizde SSL doğrulaması başımıza bela oluyor olabilir. Şunun gibi bir hata görüyorsak;

[ERROR] Failed to execute goal org.apache.maven.plugins:maven-archetype-plugin:2.2:create (default-cli) on project standalone-pom: Error creating from archetype: org.apache.maven.archetype.downloader.DownloadException: Error downloading ?. Could not transfer artifact ? from/to central (https://repo.maven.apache.org/maven2): sun.security.validator.ValidatorException: PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target

...ve bunu bir türlü doğrulatamıyorsak yapılacak geriye kalan tek çözüm yolu SSL doğrulamasını yapmamasını istemek olacaktır. Bunu sağlamak için mvn komutuna şu parametreleri eklememiz gerekiyor:

 -Dmaven.wagon.http.ssl.insecure=true -Dmaven.wagon.http.ssl.allowall=true

Kaynak: http://stackoverflow.com/a/21266642/169534

Sayfalar

Subscribe to hoşaf.org RSS