Windows

Outlook 2010'da "işlem bu bilgisayardaki kısıtlamalar nedeniyle iptal edildi" Kısıtlaması Nasıl Kaldırılır?

Konu:

Kısaca;

regedit'i açın, HKEY_CLASSES_ROOT \.html anahtarının (Varsayılan) değerini htmlfile olarak güncelleyin.

Uzun uzun anlatmak gerekirse;

Nasıl oluyorsa oluyor ve kurumsal olarak kullandığımız e-posta istemcisi olan Outlook bazen ayarlarını değiştiriyor ve e-postaların içindeki linklerin açılmasına müsaade etmiyor. Tıkladığımızda şu şekilde bir hata mesajı veriyor:

İşlem, bu bilgisayardaki kısıtlamalar nedeniyle iptal edildi. Lütfen sistem yöneticinize danışın.

Bu durumda "Kayıt Defteri Düzenleyicisi" ya da "regedit" diye bildiğimiz düzenleyicide birkaç düzenleme yapmamız gerekiyor.

HKEY_CLASSES_ROOT altında bulunan .html anahtarını bulup üzerine tıkladığınızda sağ tarafta dize değerleri göreceksiniz. Burada (Varsayılan) olarak geçen değerin htmlfile olarak düzeltilmesi gerekiyor. "(Varsayılan)" yazısı üstüne çift tıkladktan sonra bu değeri değiştirip Kayıt Defteri Düzenleyici'yi kapatın. Outlook'u da kapatıp açtığınızda hata giderilmiş olacaktır.

Verdiğim çözüm yolu Windows 7 ve Outlook 2010 için geçerli olup, farklı çözümleri de var. Daha fazla bilgi için kaynak olarak verdiğim bağlantılara göz atabilirsiniz.

Kaynak: Microsoft
Görsel kaynağım: mahmutokumus.com

Error 1723 Hatası İçin Yapılacaklar

Konu:

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan bir programı, örneğin Java'yı kaldırmaya çalıştınız fakat size şunu diyor ve kaldırılamıyor ise;

Error 1723. There is a problem with this Windows Installer package. A DLL required for this install could not be run. Contact your support personnel or package vendor.

Yapılacak en basit işlem Windows'un The Program Install and Uninstall troubleshooter adını verdiği programı internetten indirip çalıştırmak olacaktır.

İndirmek için resmi Microsoft sitesindeki adresi şöyle:
https://support.microsoft.com/mats/Program_Install_and_Uninstall

Kaynak:
https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_prog...

Windows 8'i ISO Olarak İndirdim, Ürün Anahtarı (Product Key) İstiyor, Nedir?

Konu:

Baştan yazalım kolaylık olsun:

NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F

Windows 8.1 Önizleme Sürümü ("Preview") Microsoft'un resmi sitesinde yayınlandı. Türkçe ISO kalıplarını şu linklerden indirebilirsiniz: 64 bit - 32 bit

"Consumer Preview" sürümünün vakti geçtiği için aşağıdaki ürün anahtarının hükmü de kalmamıştır.

Ayrıntılara girelim;
Windows 8 Consumer Preview çıktı. Online kurulum imkanı varmış fakat ben ISO imaj dosyasını alıp VirtualBox ile denemek istediğimden şu adresten ISO imajını indirip kuruluma başladım. Fakat sadece ISO için ürün anahtarı (Product Key) istiyormuş. İşte bu ürün anahtarını güvenli bir adresten bulmak bir miktar zor geldi ama sonunda buldum.

Ürün anahtarı (Product Key): NF32V-Q9P3W-7DR7Y-JGWRW-JFCK8
Bu anahtarı bulduğum güvenilir kaynak: http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/faq

Not: Bugün bir "Official" Windows 8 logosu bulmak kolay olmuyor...

Windows 7 Giriş Ekranı Arkaplan Resmini Değiştirmek

Windows 7'nin giriş ekranındaki resimden siz de benim gibi sıkıldıysanız şu şekilde bu resmi değiştirebilirsiniz;

  1. Regedit'i açıyoruz (Ekranda sol altta bulunan Windows logosuna tıkladıktan sonra regedit.exe yazarak açabiliriz)
  2. HKEY_LOCAL_MACHINE dizini içinde OEMBackground kelimesini arayıp buluyoruz. (Muhtemelen şurada: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\Background )
  3. Bulunan bu değeri 1 yapıyoruz
  4. Bundan sonra; %windir%\system32\oobe dizini altında yoksa info adlı bir klasör; bu klasörün altında da yine yoksa backgrounds adlı bir klasör oluşturuyoruz. (Burada %windir% Windows dizininin bulunduğu yer anlamına geliyor.)
  5. Bu dizinin altına, istediğimiz resmi 245KB boyutunun altında, JPEG formatında olmak koşuluyla; adını da backgroundDefault.jpg yaparak koyuyoruz.

Dikkat! regedit üzerinde değişiklik yaparken dikkatli olun. Windows önemli sistem bilgilerini burada bulundurduğu için, yanlış bir kayıt bilgisayarınızda geri dönüşü olmayan bilgi kayıplarına neden olabilir.

Kaynak; http://helpdeskgeek.com/windows-7/change-the-windows-7-login-screen-back...

Windows'ta Tüm Masaüstü Öğelerini Gizlemek

Normal şartlarda Windows'un masaüstü milyon dosya ve simgeyle dolar taşar. Fakat uzun yıllardır kullandığım kadarıyla şunu farkettim: Windows'ta (özellikle de Windows7'de) masaüstü simgelerini kullanmıyorum. Hatta masaüstünü hiç açmıyorum bile. Bir programı başlatmak için alttaki "Görev Çubuğu"nu kullanıyorum. Dolayısıyla masaüstü arkaplanını bile iptal ettim. Masaüstü öğelerini tümden gizlemek için çok basit bir yol izlemek gerekiyor:

- Masaüstüne sağ tıklayın; Görünüm -> Masaüstü öğelerini göster seçeneğinin işaretini kaldırın.

Tekrar görmek isterseniz aynı yoldan seçeneği işaretleyin.

Subscribe to RSS - Windows