Kişisel

Kişisel konularda düşüncelerim, yorumlarım ve gözlemlerim

Kağıt havlu kullanımı ile ilgili TED konuşması

Konu:

İş yerinde genellikle lavabo sonrası elleri kurulamak amacıyla kullanılan kağıt havlunun hunharca kullanıldığını gözlemledim. Açıkçası ben de bazen dikkatsizlikten gereksiz fazla kağıt kullanımı ve israfı yapabiliyorum. Genellikle kağıt havlu kullanımı sırasında da aklıma şu TED konuşması geliyor;

İnternet Kesintileri Faturamıza Eksi Olarak Yansımalı

Konu:

Etiketler:

Sevgili internet sağlayıcıma;

İnternet kesintilerinin olmaması gerekiyor fakat teknik sorunlardan dolayı başımıza geldiğini tecrübe ediyoruz. Bunu anlayışla karşılayabilirim. Fakat uzun süreli internet kesintilerinde bir müşteriniz olarak mağdur oluyorum. En ufak bir 'kota aşımı' ya da küçük bir yeni servis için büyük paralar alıyorsunuz. Peki ya kesintiler için aldığınız ücretleri geri vermeyi düşünmüyor musunuz? Kapitalist sistemlerde her şeyin parasal olarak ölçüldüğü gerçeğinden yola çıkarak, internet bağlantımızın 'teknik aksaklık'tan ötürü kesilmesi bizim para kaybetmemize neden oluyor. Bu yüzden saatlerce internete ulaşamadığımız bu kesinti zamanları için paramın bu oranla iadesini istiyorum. Böyle bir yoldan giderseniz hem müşteri memnuniyetiniz artar hem de insanları gerçekten 'adam yerine koyduğunuz' ve saygı gösterdiğiniz belli olur. Bundan dolayı şirketiniz de kazanır. Yok eğer kesintileri sadece sözleşmelerde yazılı milyon madde arasında kaybolan 'teknik aksaklıklardan şirketimiz sorumlu değildir' ve benzeri şeylerle hukuki olarak kendinizi kurtardığınızı sansanız bile, müşterilerinize o kadar da önem vermediğiniz sonucu çıkacaktır. Bence bugün yaşadığım üç-dört saatlik kesintinin ücretini faturamdan çıkarın. Yoksa müşterilerinizi çok da önemsemediğinizi belli etmiş olursunuz.
İyi çalışmalar

Youtube, Sana Atarlanıyorum: Hiç 240p Oynatma!

Konu:

Youtube.com üzerinde izlediğimiz videolar, eğer bağlantı hızımız düşükse kalitesi azaltılmış şekilde servis ediliyor. Dolayısıyla yavaş bir bağlantınız varsa Youtube bunu algılayınca videoyu 240p olarak, yani düşük kalitede çalmaya çalışıyor. Müzik zevkiniz içinse 240p bence çok düşük ve ciddi anlamda kalitesiz bir değer. Bu durumda bir müzik videosunu 240p ile dinleyeceğime hiç dinlememeyi tercih ederim. Youtube bunun için tam tersi bir ayar yapmış ve "Never play HD" opsiyonu koymuş. Yani bağlantı hızım yüksek bile olsa daha iyi kalite video servisi yapmasını engelleyebiliyoruz. Bu noktada bize sunulan bu opsiyon hiçbir işime yaramıyor. Bir de bağlantı hızım genelde yüksek olmasına rağmen, nedense Youtube düşük olduğunu eyyorluyor. Ben 360p'yi manuel olarak seçmediğim müddetçe, videoları varsayılan olarak 360p ile bile başlatsa 240p'ye çekip devam ediyor.

Bu durum beni çileden çıkarmaya başladı. Buradan yetkililere sesleniyorum: "Never play 240p" opsiyonu getirilsin, bağlantı hızım ne kadar düşük olursa olsun bana 240p gibi iğrenç bir ses sunmasın.

Buraya kadar okuyup derdimi dinlediğiniz için teşekkürler.

Çok Ayıp Oldu

Konu:

Bu muhteşem yapıtın çıkışı muhtemelen benim askerlik dönemime denk geliyor. Bu yüzden bu kadar zaman sonra rastlamam normal gibi. Komşulara değil ama kendime çok ayıp oldu.

Sayfalar

Subscribe to RSS - Kişisel