İnternet

Name.com'dan 5 Dolarlık İndirim

Konu:

Etiketler:

Name.com referans yoluyla üye olmaya 5'er dolarlık indirim veriyor. Daha açık konuşmak gerekirse, benim referans linkimden üye olup 10 dolarlık ürün aldığınızda 5 dolarlık ürün indirimi hem hesabınıza hem de benim hesabıma tanımlanacak. Referans linkim şurada:

https://www.name.com/referral/17d0d

Olayın İngilizcesi:

Did you know you can refer your friends to Name.com? And that you’ll receive $5.00 in Bearglecoins* for every friend who makes a $10.00 purchase? It’s true, my friend. Use the tool below to create shareable referral links, and then pass them along to your friends. These links are unique to your account, so you’ll be credited for anyone who follows your links to become a Name.com customer.

Name.com Ocak 2014 Promosyon Kodu

Konu:


Böyle şeyleri haber vermek pek benim işim değil ama bazen lazım oluyor. Belki birilerinin işine yarar:

Name.com'da 10.99 dolara alabileceğiniz .com ve .net domainleri .com 10.25 dolara, .net 9.99 dolara alabilmek için Ocak 2014'te geçerli promosyon kodu (promo code):

DISCOBALL

Kod domain yenileme için de geçerliymiş.
Kaynak: name.com/blog/general/2014/01/name-com-promo-code-for-january-2014-celebrate-the-new-year-with-a-discoball

Catch.com Kapanıyor

Konu:

Uzun zamandır kullandığım, ihtiyaçlarımı gören not uygulaması Catch.com'un kapanacağını öğrendim. Benim için üzücü bir haber. Alıştığım bir uygulamanın yerini daha iyisi bile olsa yenisinin alması zaman alacak. Ayrıca bu konuda gelen mail spam klasörüne düştüğü için bu maili göremeyebilirdim de. Haber vereyim dedim. Bilmeyen varsa, verilerinin yedeğini alsın: http://support.catch.com/customer/portal/articles/988949-how-can-i-expor...

"Hayat Kurtaran" Chrome Eklentisi

Konu:

Özgür Alaz twitter'da paylaştı: Bizler; 'bookmark'ların yetmediği, "daha sonra bak"mak üzere sayfaları bekleten internet kullanıcıları... Sekmeler açık kalsın ki daha sonra bakabilelim. Bookmark olarak kaydetsek dönüp bakmayı unuturuz. O yüzden sekmleri kaydetmek için güzel bir eklenti: one-tab.com

Açık kaynak olsaymış, tadından yenmezmiş.

Opera'yı Sevmeme Nedenlerim

Not: Yazıya Friendfeed'de yorumlar geldi. Bu yorumlar aşağıdaki sorunlarıma çözümler niteliğinde. O yüzden eklemeler yaptım.

Kullanım açısından en sevdiğim web tarayıcı (browser) Google Chrome. Fakat yakın zamanda Google'ın her şeyde gözünün olması sebebiyle (privacy vs) tüm işlemlerimi Chrome'da yapmak yerine alternatif ürünlere yönelmeye karar verdim. Bu ürünlerden biri de Opera.

Opera'yı eskiden de sevmezdim, hâlâ da sevmeden kullanıyorum. Belli bir süre için "bunun sebebi alışmamaktır herhalde" diye düşünüyordum. Şimdi ise yeterince kullandığımı düşünüyorum ve sevmeme nedenlerim sadece alışkanlık farkından kaynaklanmıyor.

 • Metin Seçildi Ve...
 • Bir sayfada geziniyorsunuz, bir kelimeyi çift tıkla seçtiniz (ya da bir cümleyi üç tıkla seçtiniz). Opera otomatik olarak bir menü açıyor. Bu menü açılınca Ctrl + C tuş kombinasyonu çalışmıyor. İlla ki açılan menüden "Kopyala" seçeneğini seçeceksiniz ya da bir şekilde o menüyü, metin seçmeyi bırakmadan kapatacaksınız. Dolayısıyla hızlı bir şekilde Ctrl+C ile kopyalama yapamıyorsunuz. Belki "işleri kolaylaştırmak için bir menü yapalım" gibi bir mantık yürütmüş olabilirler ama bir metni seçtikten sonra Ctrl+C ile hemen kopyalama yapamıyor olmak benim işime taş koyuyor.

  Ekleme:

  ilk sorununun çözümü basit. ayarlar>tercihler>gelişmiş>araç çubukları altındaki "İçerik menüsünü açmak için metnin üzerinde çift tıklayın" kutucuğundaki işareti kaldırman halinde ctrl+c kullanımında sorun yaşamazsın. http://gyazo.com/03b88456551a3f74badb180247e00d9d

 • Kapanmıyor
 • Bir bug olabilir. Bilemiyorum. Operayı kapatalı yeterince vakit geçti fakat Görev Yöneticisi'nde hala 400MB kadar bir bellek harcayan Opera'yı görüyorum. En Opera, ne yapıyorsun?

 • Varsayılan Tarayıcı
 • Nezaketen bile olsa "Ben kendimi varsayılan yapayım mı?" diye sormayan bir tarayıcı, Opera. Yüklüyorsunuz ve bir de bakıyorsunuz ki varsayılan tarayıcınız oluvermiş. İnsanın aklına geliyor: "İyi de, bana sordun mu?"

 • Tüm URL'i Gizleme
 • Hangi mantıkla bunun yapıldığını da merak ediyorum ama bir sayfada dolaşırken Opera o sayfanın parametrelerini görmenize izin vermiyor. Örneğin bir Youtube videosu izlerken o videonun URL'ine bakarsanız sadece youtube.com/watch görürsünüz. Daha fazlasını görmeniz için adres çubuğuna tıklamanız gerekiyor. Yani işi uzatıyor.

  Ekleme:

  tüm url'yi görmek içinse, adres çubuğunun hemen solundaki dünya simgesine sağ klik yaparak "tüm adresi göster" kutucuğunu işaretlemen yeterli. http://gyazo.com/95e57387fa0c4937aadee583780cbf26

Bunlardan beşka Chrome'da alıştığım için eksikliğini hissettiğim birkaç özellik var. Bunlardan dolayı Opera'yı suçlamıyorum ama yapsalar fena olmazdı;

 • Yeni Sekmede Ara
 • Bir metni seçip sağ tıkladığımızda "Ara" seçeneğini görüyoruz fakat bu arama aynı sekmede yapılıyor. Dolayısıyla içerik gidiyor. Halbuki Chrome'daki gibi yeni sekmede arama yapsa daha uygun olur.

  Ekleme:

  seçili metni sağ klik yaparak yeni sekmede aramasını sağlamak içinse "ara"ya tıklama esnasında shift tuşuna basılı tutmak işe yarıyor. ben öyle hallediyorum

  Diğer bir yorum:

  yeni sekmede arama yapabilmek için ayarlar>tercihler>gelişmiş kısmından "açık sekmeyi yeniden kullan" tikini kaldırman yeterli

 • Tab ile arama
 • Bir sayfada arama yapılabiliyorsa o sayfaya gitmeden, doğrudan URL yazdığımız yere, yani adres çubuğuna arama kelimelerini girmemiz güzel bir özellik olurdu. Örneğin seslisozluk.com sitesine girin, en az bir arama yaptıktan sonra Chrome artık sesslisozluk sitesinde doğrudan arama yapmamıza izin veriyor. Fakat ne Firefox'da ne Opera'da bu özelliği göremedim.

Şimdilik bu kadar. Kullandıkça belki daha fazlasını yazarım.

Sayfalar

Subscribe to RSS - İnternet