Bilgisayar

Mac OS X Rehberi

Bu bölümde Mac OS X işletim sistemi hakkındaki notlarımı paylaşacağım.

Windows 7'de hosts Dosyasını Değiştirmek

Windows 7'de hosts dosyasının yeri C:\Windows\System32\drivers\etc (Eğer sisteminiz farklı bir klasöre kuruluysa C:\Windows\ yerine uygun klasörü yazın.)

Bu dosyayı değiştirmek için yönetici yetkilerine sahip olmamız lazım. Her ne kadar "Yönetici", "Administrator" olsak da, hosts dosyasını değiştirmek için kullandığımız uygulama, örneğin Not Defteri (notepad) Yönetici yetkileriyle açılmış olmalıdır. Ama bunlarla uğraşmaktansa ben kısa bir yol göstereyim.

  1. Windows'a "yetkileri boş ver" deyin!

  2. Sol alttaki (ya da her nerde bulunuyorsa) Windows simgesine tıklayın ve "uac" yazın, biraz bekleyin. Hemen yukarıda "Kullanıcı Hesabı Denetim ayarlarını değiştir" yazısını göreceksiniz. Ona tıklayın.

    Ardından gelen pencerede, ayarı "Hiçbir zaman beni uyarma"ya kadar aşağı indiriyoruz. Tamam'ı tıklıyoruz.

    Dikkat! Bu işlemi onayladıktan sonra artık Windows sizi ayar değişiklikleri için uyarmayacaktır. "Emin misiniz?", "Son kararınız mı?", "Bakın bu program falanca ayarla oynuyor, onu bunu değiştiriyor, kurcalıyor, bunlardan haberdar mısınız?" gibi mesajlar vermeyecek, dolayısıyla herhangi bir program ayar değiştirmek istediğinde dilediğince at koşturabilecektir. Bu yüzden işiniz bittiğinde bu ayarı aynı adımları uygulayarak tekrar eski haline döndürün. (En üst kademenin bir altı - "Varsayılan" adlı ayar)

  3. hosts dosyasını değiştirin
  4. Notepad'i ya da herhangi bir dosya editörünü açın ve hosts dosyasını bulun, açın, değiştirin, kaydedin. "hosts dosyası nerde?" sorusunun cevabı: C:\Windows\System32\drivers\etc (ayrıca uyarıyı yazının başında da yazdım) Windows size herhangi bir kısıtlama getirmeyecektir.

  5. Uyarı ayarını eski haline getirin
  6. Birinci adımı tekrarlayıp uyarı kademesini en üstün bir altına getirip Tamam'ı tıklayın.

İşlem tamam. Eyyorlamam bu kadar. Hadi hayırlı işler.
Not: İşinize yaradıysa, yorum yazın, yazılarıma destek verin.

Subscribe to RSS - Bilgisayar