test

Kamuda Yazılım Projeleri

Konu:

php-ist İstanbul PHP Konferansı (2013) geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Bu konferansta konuşmacı olan değerli yazılımcı dostum Hüseyin Mert, kamuda yazılım projelerinin ne durumda olduğunu, genel itibariyle PHP üzerinden anlatmış. PHP ile pek yakın değilim ve konuşmanın PHP içeriğinden uzağım. Yine de PHP yerine herhangi diğer bir dili düşünecek olursak; şüphesiz ki Hüseyin hocamın söylediklerinden tüm yazılımcılar için çıkarılacak dersler var. Sunumun videosu şurada: http://www.paylas.com/video/istanbul-php-konferansi-huseyin-mert

Kendimce videodan çıkardığım dersler;

- Kamu kurumları (ve aslında tüm şirketler / herkes) 'çalışan', 'patlamayan' / 'çökmeyen', çökse de hızlı bir şekilde tekrar çalışır hale getirilebilen, sıkıntılar olsa bile sunum katmanında, (yazılımcı olmayan) herhangi bir insan için anlaşılır olan mesajlar gösteren yazılımlar istiyor. Eğer yazılımınız patladığında ekrana anlaşılmayan yazılım terimleriyle dolu hata mesajları getiriyorsa, bu görünen her bir yazılım terimi, yöneticilerin bilinçaltına 'kötü' olarak kazınıyor.

- Kamu kurumları her daim 'destek' alabilecekleri ürünleri tercih ederler. Kısa zaman zarfında patlayan-çatlayan yazılımın (hatta genel olarak tüm sistemin) imdadına koşacak özel ya da tüzel kişiler bulmak imkansız ya da zorsa tercih edilmez. Dolayısıyla Oracle, Microsoft gibi büyük oyuncular gerçek anlamda destek verip vermemesi önemli değil ancak 'destek' verecekmiş gibi 'ben buradayım, ne zaman olursa arayabilirsiniz' görüntüsü (intibaı) veriyorsa 'güvenilir' oluyorlar. Bu bir ihtiyaç, o yüzden bir yazılım dili ya da ürününü iyi bir yere getirmek istiyorsak, göstermelik bile olsa 'destek' şart.

- Dokümantasyon şart. Bir şekilde yazılımlar üretiyoruz ve bunları kullanıyoruz. Dokümantasyonu olmayan yazılımlar revaçta. Tamam, kodu okuyarak yazılımın ne yaptığı anlaşılıyor ama işin içine giren yeni biri bu projeyi anlayana kadar çok uzun bir müddet geçiyor. Kısa zamanda halledilebilecek mantığı uzun bir zamanda kavrıyor. Dolayısıyla insanlara yazılımınızı ya da ürününüzün devamlılığını kanıtlayamama ihitmali ortaya çıkıyor. Gün geliyor, yazılımı geliştirmek yerine baştan yazmaya karar veriliyor ve bunun belki de en büyük nedeni kötü yazılmış, daha doğrusu yazılmamış dokümantasyon, anlaşılmayan kod parçaları oluyor.

- Testler yapılmıyor, yük anlaşılmıyor. Küçük ölçekte tıkır tıkır işleyen sistemlerde özellikle büyük yüklere açıldığında patladığını ya da 'sistemin göçtüğünü' görüyoruz. Genel anlamda yapılan yazılım yerinde olsa da tüm sistem yük testine tabi tutulmadığından, yük geldiğinde sıkıntılar ortaya çıkıyor ve genel anlamda yine yazılımın kendisi 'kötü' oluyor. Yazılımınız iyi olabilir, belki de donanım yetersizliğinden ya da konfigürasyon yanlışlığından sıkıntıya düştünüz, ancak yük testini yapmadığınızdan sistem gün geldi çöktü ve fatura donanım eksikliğine değil, yazılıma, ürünlere hatta yazılım diline çıktı. Bu noktadan sonra '... kötü bir programlama dili' olarak anılmaya başlıyor.

Kısaca, işler 'adam gibi' yapılmadığı için sonuçta adı kötüye çıkıyor ve bundan hepimiz etkileniyoruz. Daha iyi bir yazılım dünyası için es geçtiğimiz standartları önemsemekte fayda var.

Youtube ile İnternet Hızınızı Görün

Konu:

Her gün Youtube'dan belki onlarca video izliyoruzdur. Bu videoların bilgisayarımıza inme süresinin istatistiksel olarak Youtube sunucularında tutulduğundan haberiniz var mıydı? Bu sayede, videoların yüklenme hızı göz önünde bulundurularak internet hızınızı istatistiksel olarak görebilirsiniz. Üstelik diğer kullanıcılarla anonim karşılaştırmalı olarak.

Bu linkte kendi istatistiklerinizi grafiksel olarak görebilirsiniz.

Not: Youtube'a giriş yapmışken izlediğiniz videolar esas alınıyor. Bu sayfaya da Youtube'a giriş yaparak girmelisiniz.

Subscribe to RSS - test