svn

Versiyon Kontrol Sistemleri

SVN, Git ve diğer versiyon kontrol sistemleri hakkında notlar

Versiyon Kontrol Sistemlerinde Veri Deposu İşleyiş Şeması

Sadece akıllarda kalması açısından bir görseli paylaşmak istiyorum. Bu görsel SVN, Git gibi VCS (Version Control System) yani sürüm/versiyon kontrol sistemlerinde kullanılan/kullanılması daha uygun olan geliştirme ve üretim ortamı yapısının kod/veri deposundaki işleyişini anlatıyor.

Basit mantıkla; iki dalımız var: geliştirme ve üretim. Yazılımı geliştirdiğimiz sürece, her bir yeni versiyon için geliştirme (dev) dalına commit yapıyoruz. Tüm değişimler artık üretim ortamında çalıştırılabilir hale geldiğinde ise üretim dalına geçiyoruz. Her bir üretim versiyonu "release" olarak versiyonlanıyor.

Kaynak ve daha fazlası için: http://stackoverflow.com/a/5968622/169534

Bir Klasörü ya da Dosyayı TortoiseSVN ile Repository'den Ayırmak (Disconnect)

Normal şartlarda Windows'ta sağ tık ile gelen TortoiseSVN menüsünde Disconnect seçeneği yok. Bu yüzden bir SVN klasörünü veri ambarından ayırmak yani repository'den disconnect etmek için farklı bir yoldan gidebiliriz.

İlgili dosya ya da klasöre sağ tıklayıp TortoiseSVN menüsünden Export'u seçiyoruz. Böylece SVN klasörleri içindeki SVN bilgilerinin bulunduğu gizli .svn klasörleri almadan dışa aktarmış (export) oluyoruz. Teknik olarak SVN'den ayrılmış olmuyor, bu yüzden asıl klasörü silmemiz gerekiyor. Export aldığımız klasör bize lazım olan disconnect olmuş klasör gibi oluyor.

Kaynak: http://devpinoy.org/blogs/lamia/archive/2010/03/29/disconnect-from-svn-u...

Subscribe to RSS - svn