scala

Typesafe'den Play Framework Eğitimi

Konu:

Scala ve Play Framework'ün geliştiricisi olan Typesafe şirketi, internet üzerinden ücretsiz Play Framework eğitimi veriyor. Genel olarak Java geliştiricilerine hitap eden bu eğitimi almak için sadece ücretsiz üyelik gerekiyor.

Eğitime katılmak için adres: https://typesafe.com/how/online-training

Eğitimde Typesafe'in genel olarak kurulum adına kullandığı Activator aracı üzerinden anlatım yapılıyor.

Çok Kullanılan Tipler

Buraya kadar Int, Double, String gibi Scala'daki birkaç değişken tipini gördünüz. Java'da olduğu gibi Scala'da da birkaç numerik tip vardır:

  Byte Char Short Int Long Float Double

ve Boolean. Ama Java'dan farklı olarak bu tipler sınıflardır. Scala'da primitif (ilkel) tip ile sınıf arasında ayrım yoktur. Numaralar üstünde metodlar uyandırabilirsiniz (çağırabilirsiniz); örneğin:

1.toString() // size String (metin) olarak "1" değerini verir.

daha ilginç olarak;

1.to(10) // size Range(1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) değerini verir. (Range sınıfını Collections'ta bulabilirsiniz)

Scala Yorumlayıcı

Scala yorumlayıcıya başlamadan önce Scala'yı kurun. Kurulum için http://www.scala-lang.org/downloads sayfasını ziyaret edin ve size uygun olan Scala paketini indirin.

  • scala/bin klasörünün PATH olarak verildiğinden emin olun.
  • İşletim sisteminizde komut satırını açın. (Windows için cmd)
  • scala yazıp ENTER'a basın.

Şimdi komutları yazıp ENTER'a basın. Her komut sonrasında yorumlayıcı cevabı yazacaktır. Örneğin 8*5+2 yazdığınızda 42 cevabını alırsınız.

scala> 8 * 5 + 2
res0: Int = 42

Cevap res0 olarak kaydedilir ve bu değişkeni kullanabilirsiniz.

scala> 0.5 * res0
res1: Double = 21.0
scala> "Hello, " + res0
res2: java.lang.String = Hello, 42

Gördüğünüz gibi yorumlayıcı cevabın tipini de gösteriyor. Örnekteki Int, Double ve java.lang.String gibi.

Metodlar çağırabilirsiniz. Yorumlayıcıyı nasıl başlattığınıza bağlı olarak tab tamamlamayı (tab completion) kullanabilirsiniz. res2.to yazıp ardından TAB tuşuna basın. Aşağıdakine benzer öneriler geldi mi?

toCharArray   toLowerCase   toString      toUpperCase

Eğer geldiyse tab tamamlama çalışıyor demektir. U yazın ve TAB'a tekrar basın. Şimdi bir tek tamamlamanız oldu.
res2.toUpperCase
ENTER'a basın ve cevap görüntülensin. (Eğer tab tamamlamayı kullanamıyorsanız, metod adlarını kendiniz yazmanız gerekiyor.) Yukarı ve aşağı tuşlarını da deneyin. Çoğu implementasyonda (gerçeklemede) bir önceki komutu görürsünüz.

Anlaşıldığı üzere yorumlayıcı, ifadeleri (expressions) okur, değerlendirir (evalute), yazar ve sıradaki ifadeyi okur. Buna oku-değerlendir-yaz döngüsü yani read-evalute-print loop ya da REPL adı verilir.

Teknik olarak konuşacak olursak, scala bir yaroumlayıcı (interpreter) değildir. Perde arkasında, kodlarınız çabukça derlenir (compile edilir), byte kodlara dönüştürülür; bu byte kodlar Java Sanal Makinası (JVM) tarafından çalıştırılır. Bu yüzden, çoğu Scala programcısı buna "REPL" demeyi tercih eder.

İpucu: REPL iyi bir şeydir. Çünkü anında cevap alırsınız, daha fazla deneme yapmak için motive olursunuz ve yaptığınız şeyler çalıştıkça kendinizi iyi hissedersiniz.

REPL ile beraber bir kod editörü açık bulundurmak güzel bir fikir. Bu sayede başarılı olan bir kod parçacığını daha sonra kullanmak üzere kopyala-yapıştır yapabilirsiniz. Ayrıca daha karmaşık örnekler deneyerek, bunları bir editörde birleştirip REPL'e doğrudan basabilirsiniz (kopyala-yapıştır-çalıştır anlamında "basmak").

Subscribe to RSS - scala