mongodb

NodeJS Geliştiriciler için Ücretsiz MongoDB Eğitimi Başlıyor

Konu:


MognoDB'nin sahibi 10gen, Python ve Java geliştiricileri için düzenlediği ücretsiz MongoDB eğitimlerine NodeJS'i de katıyor ve 12 Ağustos'ta bu yeni eğitime başlıyor. Eğitimlere katılıp ödev ve sınavdan ortalama 65 alanlara sertifika veriliyor. Detaylı bilgi ve katılım için: https://education.10gen.com/courses/10gen/M101JS/2013_August/about

Ayrıca konu hakkında daha önceki yazılarıma da göz atabilirsiniz:

Daha önce de bahsettiğim bu MongoDB eğitimleri aslında genel olarak programlama diline pek fazla bağımlı değil. Genel olarak bir uygulama üzerinden örnekleme yapılmaya ihtiyaç olduğundan bir porgramlama dili kullanılıyor. İlk kurslarda bu dil Python olarak seçilmişti, daha sonra Java için de bazı metaryaller hazırlandı ve aynı videolar her iki eğitimde de kullanılmaya başlandı. Büyük ihtimalle NodeJS için olacak eğitimde de aynı videolar kullanılacak, sadece programlama gereken yerlerdeki videolar, Node kullanılan videolarla değiştirilecek.

Eğitimler çok faydalı. Dünyada çok kullanılmasına rağmen, yakın çevremde malesef NoSQL, MongoDB gibi kavramlar hakkında hiçbir bilgisi olmayan, ilişkisel veritabanından başka bir veritabanı teknolojisi bilmeyen yazılımcıların olması üzücü. Ama bilmemek değil, öğrenmemek ayıp demişler. Herkesi öğrenmeye davet ediyorum :)

JSON'a Giriş

JSON JavaScript Object Notation ifadesinin kısaltmasıdır. Özellikle nesne tipinde değişken olarak JavaScript dilince sıkça kullanılır.

Mongo'da da objeler JSON olarak yazılır. Örneğin;

db.things.save({a:1,b:2,c:3})

JSON konusunda geniş bilgiyi Türkçe olarak şu sayfada bulabilirsiniz: http://www.json.org/json-tr.html

Mongo Shell'e (Komut satırına) Hızlı Bir Giriş

 • Mongo shell'i açmak için önce Mongo veritabanı motorunun (mongod) başlatılmış olması gerekiyor.
 • Mongo çalışıyorsa mongo komutu ile Mongo shell başlatılır. Bağlanmak istenen veritabanının adı parametre olarak verilerek de başlatılabilir. Örneğin uygulama adlı veritabanına bağlanmak için mongo uygulama yazılır. Herhangi bir veritabanı belirtilmezse test veritabanına bağlanır.
 • Başka bir veritabanına bağlanmak için use komutu kullanılabilir. Örneğin uygulama veritabanında başlatılan mongo shell'de test veritabanına bağlanmak istediğimizde use test komutunu kullanabiliriz.
 • Shell'de genel olarak JSON ve JavaScript kullanılır.
 • Bir doküman kaydı için save() metodu kullanılır. Örneğin things koleksiyonuna {a:1,b:2,c:3} verisini kaydetmek için:
  db.things.save({a:1,b:2,c:3})
 • Koleksiyondaki dokümanları bulmak için find() metodu kullanılır. Örneğin things koleksiyonundaki verileri görmek için:
  db.things.find()
 • Her bir veri aslında birer JSON objesidir. Bu objeleri birbirinden ayırmak üzere _id adında, ayırdedici kimlikler otomatik olarak verilir.

İlişkisele Göre Mongo

Mongo'ya göre Scalability&Performance - Depth of Functionality grafiği ilişkisel ve diğer veritabanları için şöyle;

Yani ilişkisel veritabanlarının fonksiyonelliği yüksek fakat ölçeklenebilirliği ve performansı düşük. Diğer tip nosql veritabanlarında ise durum tam tersi. Fakat (Mongo'nun iddiasına göre) Mongo bu iki konuda birden iyi.

Grafik kaynağı: Mike Dirolf

Bu arada Mongo'da Join ve Transaction desteği bulunmuyor.

Ankara JUG Haziran Etkinliği

Konu:

Çağatay Çivici, Barış Bal ve Mert Çalışkan'ın organize ettiği Ankara JUG (Java User Group) Haziran etkinliği 27 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek. Ankara JUG'un sitesinde bu ayki etkinlikte Ümit Vardar'ın, Spring Data ve MongoDB konularındaki tecrübelerini paylaşacağı yazıyor. Meraklısına tavsiye ederim.

Ankara JUG'un önceki aylarda gerçekleştirdiği üç ya da dört etkinliğine katıldım. Organizasyon her geçen gün daha iyi bir şekilde karşımıza çıkıyor. Sponsorların da artmasıyla verilen hediyeler de arttı ve güzelleşti. Katılım da güzel bir seviyeye ulaşmış durumda.

Kayıt: http://ankarajughaziran2013.eventbrite.com/
Konuşmacı: Ümit Vardar
Konu: Spring Data ve MongoDB
Tarih: 27 Haziran 2013 Perşembe saat 19:00
Yer: Bilkent Cyberpark Dr. Fikret Yücel Konferans Salonu
Ankara JUG: http://www.ankarajug.org/

Açıkçası hediyeler göz dolduruyor. :)

Sayfalar

Subscribe to RSS - mongodb