linux

Linux/Debian'da SSH portunu bulmak ve değiştirmek

Konu:

SSH protokolü özellikle Linux tabanlı sistemler için uzak sunularla haberleşme adına en yaygın kullanılan yollardan biri. Bu bakımdan güvenliği de ciddi olarak önem taşıyor. Adından da anlaşılacağı gibi SSH, "Secure" SHell, yani kendinden güvenli bir yapıya sahip. Fakat yine de SSH bağlantınızın güvenliğini küçük bir hamleyle bir miktar daha sıkılaştırmak mümkün. Bunun için bağlantı portunu değiştirebilirsiniz.

Varsayılan port 22 iken bunu kullanılmayan başka bir port olarak ayarlamanız SSH için yapılması muhtemel saldırıları için bir miktar daha güvenli bir ortam oluşturulabilir. En yaygın olarak kullanılan portları şu linkte bulabilirsiniz. İlgili sayfadaki portlar varsayılan olarak kullanıldığı için siz de bunlardan başka bir port seçmeniz uygun olacaktır. Yoksa başka bir uygulama ile çakışma yaşayabilirsiniz. Burada örnek olarak 32'yi kullanalım.

Önce sshd yapılandırma dosyasını sevdiğimiz bir metin düzenleyici ile açıyoruz. Örneğin vi:

vi /etc/ssh/sshd_config

root olarak erişim sağlamanız gerekiyorsa root olarak giriş yapmayı unutmayın.

Ardından dosya içindeki Ports satırını bulup değiştirelim:

# What ports, IPs and protocols we listen for
Port 32

Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra SSH hizmetini yeniden başlatalım:

/etc/init.d/ssh restart

Bundan sonra bağlantıyı şu şekilde sağlayabiliriz:

ssh username@hostname.com -p 32

Kaynak: http://linuxlookup.com/howto/change_default_ssh_port

Ücretsiz Linux Yaz Kampı

Konu:

Linux Kullanıcıları Derneği, İnternet Teknolojileri Derneği ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ücretsiz Linux Yaz Kampı düzenliyor. Kamp 17-31 Ağustos tarihleri arasında olacak. Katılımda kamu ve üniversite bilgi işlem personellerine öncelik verilecek, fakat herkes katılabilecek. Başvurular 31 Temmuz'da sona eriyor.

Kamptaki eğitimler şu şekilde;

Linux Sistem Yönetimi (1)
Linux Sistem Yönetimi (2)
PHP ile Yazılım Geliştirme
Ruby/Rails ile Yazılım Geliştirme
Java EE ile Yazılım Geliştirme Atölyesi

Şahsen Java kısmını duyunca heyecanlandım fakat bu kursa katılabilmek için Github bağlantınızı ve Java örnek kodlarınızı görmek istiyorlar. Genelde iş yerinde yaptığımız işleri açık alanlarda sunmamız mümkün olmayacağından, bu koşulu sağlayamıyorum. (Zaten iş yerinden 15 günlük izin almam da biraz zordu) Fakat Github gibi açık kaynak ortamları teşvik edici bir koşulun olması bu kampa uygun olmuş, takdir ettim.

Linux'de Screen Aracının Basit Kullanımı

Konu:

Etiketler:

SSH ya da benzeri bir yol ile uzak bağlantı yaptığımız Linux terminallerinde bağlantı bitse ya da bitirilse bile çalışmasının durmasını istemediğimiz bazı komutlar olabilir. Bunun için screen aracını kullanabiliriz. Screen, makinamızda yüklü değilse yüklememiz gerekebilir (örn. Ubuntu için sudo apt-get install screen).

Henüz screen'i kullanarak herhangi bir processi bırakmamışsak (gerekıyorsa sudo ile birlikte) sadece screen komutu ile yeni bir terminal açabiliriz. Ardından terminali terketsek de devam etmesini istediğimiz komutu çalıştırıp Ctrl + A ve ardından Ctrl + D tuş kombinasyonu ile ilgili terminali deattach edebiliriz, yani ayırabiliriz. Ayırdığımız terminaldeki işlem devam edecektir. Fakat biz o terminali terketmiş oluruyoruz.

Terkettiğimiz bir terminalin hayatta olduğunu görmek için screen -list komutunu kullanabiliriz. Bıraktığımız tüm terminal ekranlarının listesini bize verecektir.

En son terkedilen terminale geri dönmek yani terminali attach etmek için screen -d -r komutunu kullanırız. Bu şekilde en son bıraktığımız terminale ulaşırız.

Eğer hayatta olan bir terminal ile işimiz bitti ve bu terminali sonlandırmak istiyorsak, ilgili terminale bağlıyken exit komutuyla bu terminalin hayatına son verebiliriz.

Yani kısaca;

  1. screen deriz ve yeni bir terminal açılır. Bu terminalde çalışmasını istediğimiz komutu yazarız, örneğin 'node app' komutunu çalıştıralım;
  2. node app deriz.
  3. Komutumuzu bitirmeden terminalde ayrılmak için Ctrl + A ve ardından Ctrl + D tuş kombinasyonlarını kullanırız.
  4. Önceki terminale geri döndük, devam eden terminale gitmek için screen -d -r komutunu çalıştırırız.
  5. Bu terminali durdurmak için exit deriz.
  6. Tüm terminalleri listelemek için: screen -list

Not: Screen komutları için root yetkisi gerekebilir. Dolayısıyla örneğin Ubuntu'da her bir screen komutundan önce sudo gerekebilir.

Sorun: screen komutunu çalıştırdığımda boş bir ekran ve No more PTYs. uyarısı ile karşılaşıyorum. Nasıl çözebilirim?

screen komutunu root yetkisi ile çalıştırmadığımız takdirde böyle bir uyarı alırız. screen'i root yetkisiyle çalıştırdığımızda sorun olmayacaktır. Örneğin ubuntu için sudo screen demek yeterlidir.

Ubuntu'ya MongoDB Sunucusu (Server) Kurmak

Yaş 30'a dayandı ve hâlâ Linux'ten pek haberdar değilim. Ama öğrenmenin yaşı yok deyip Ubuntu sunucuma Mongo DB kurmak istedim. Bir sudo apt-get install işi çözmedi. Sonrasında MongoDB sitesinden aldığım bilgileri aktarıyorum;

GPG diye imza gibi bir şey var. MongoDB'nin yükleneceği site için doğrulama kodu diyelim. Önce bunu makinamıza veriyoruz:

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 7F0CEB10

Sonrasında /etc/apt/sources.list dosyasına MongoDB paketlerini nereden alacağı bilgisini eklememiz gerekiyor. Ubuntu'da bu dosyayı kurcalamak için yetkileriniz olması gerektiğini hatırlatayım. O yüzden açarken ya da düzenlerken sudo diyoruz, sonrasında dosyaya şu satırları dosyaya ekliyoruz:

deb http://downloads-distro.mongodb.org/repo/ubuntu-upstart dist 10gen

Bu noktada kurulumumuz için gerekli paketlerin hepsinin tamam olduğundan emin olmak için bir güncelleme (update) yapıyoruz;

sudo apt-get update

Ardından da MongoDB kurulumunu gerçekleştiriyoruz;

sudo apt-get install mongodb-10gen

Bundan sonra ayarlarıyla oynamak için /etc/mongodb.conf dosyasını kurcalayabiliriz.

Kurulum sonrası MongoDB sunucusunu kendiliğinden başlıyor. Bir MongoDB komut satırı (shell) açıp denemek için mongo komutunu kullanabiliriz.

> db.foo.save( {sitem : 'http://hosaf.org'} )
> db.foo.find()

Linux Dosya İzinleri (File permissions)

Linux'u geç öğrenmenin getirisi ya da götürüsü diyelim. Aşağıdaki görsel bana bir şeyler ifade ettiğinden kenarda dursun istedim.

ll komutunun ardından görünen drxw'ler şifre olmaktan çıksın istiyorum. O halde şunu hatırlayayım:

Kaynak: Ücretsiz olarak dağıtılan Ubuntu Pocket Guide and Reference kitabı. İndirme adresi: http://ubuntupocketguide.com/download_main.html

Sayfalar

Subscribe to RSS - linux