internet

İnternet Kesintileri Faturamıza Eksi Olarak Yansımalı

Konu:

Etiketler:

Sevgili internet sağlayıcıma;

İnternet kesintilerinin olmaması gerekiyor fakat teknik sorunlardan dolayı başımıza geldiğini tecrübe ediyoruz. Bunu anlayışla karşılayabilirim. Fakat uzun süreli internet kesintilerinde bir müşteriniz olarak mağdur oluyorum. En ufak bir 'kota aşımı' ya da küçük bir yeni servis için büyük paralar alıyorsunuz. Peki ya kesintiler için aldığınız ücretleri geri vermeyi düşünmüyor musunuz? Kapitalist sistemlerde her şeyin parasal olarak ölçüldüğü gerçeğinden yola çıkarak, internet bağlantımızın 'teknik aksaklık'tan ötürü kesilmesi bizim para kaybetmemize neden oluyor. Bu yüzden saatlerce internete ulaşamadığımız bu kesinti zamanları için paramın bu oranla iadesini istiyorum. Böyle bir yoldan giderseniz hem müşteri memnuniyetiniz artar hem de insanları gerçekten 'adam yerine koyduğunuz' ve saygı gösterdiğiniz belli olur. Bundan dolayı şirketiniz de kazanır. Yok eğer kesintileri sadece sözleşmelerde yazılı milyon madde arasında kaybolan 'teknik aksaklıklardan şirketimiz sorumlu değildir' ve benzeri şeylerle hukuki olarak kendinizi kurtardığınızı sansanız bile, müşterilerinize o kadar da önem vermediğiniz sonucu çıkacaktır. Bence bugün yaşadığım üç-dört saatlik kesintinin ücretini faturamdan çıkarın. Yoksa müşterilerinizi çok da önemsemediğinizi belli etmiş olursunuz.
İyi çalışmalar

Youtube, Sana Atarlanıyorum: Hiç 240p Oynatma!

Konu:

Youtube.com üzerinde izlediğimiz videolar, eğer bağlantı hızımız düşükse kalitesi azaltılmış şekilde servis ediliyor. Dolayısıyla yavaş bir bağlantınız varsa Youtube bunu algılayınca videoyu 240p olarak, yani düşük kalitede çalmaya çalışıyor. Müzik zevkiniz içinse 240p bence çok düşük ve ciddi anlamda kalitesiz bir değer. Bu durumda bir müzik videosunu 240p ile dinleyeceğime hiç dinlememeyi tercih ederim. Youtube bunun için tam tersi bir ayar yapmış ve "Never play HD" opsiyonu koymuş. Yani bağlantı hızım yüksek bile olsa daha iyi kalite video servisi yapmasını engelleyebiliyoruz. Bu noktada bize sunulan bu opsiyon hiçbir işime yaramıyor. Bir de bağlantı hızım genelde yüksek olmasına rağmen, nedense Youtube düşük olduğunu eyyorluyor. Ben 360p'yi manuel olarak seçmediğim müddetçe, videoları varsayılan olarak 360p ile bile başlatsa 240p'ye çekip devam ediyor.

Bu durum beni çileden çıkarmaya başladı. Buradan yetkililere sesleniyorum: "Never play 240p" opsiyonu getirilsin, bağlantı hızım ne kadar düşük olursa olsun bana 240p gibi iğrenç bir ses sunmasın.

Buraya kadar okuyup derdimi dinlediğiniz için teşekkürler.

"Hayat Kurtaran" Chrome Eklentisi

Konu:

Özgür Alaz twitter'da paylaştı: Bizler; 'bookmark'ların yetmediği, "daha sonra bak"mak üzere sayfaları bekleten internet kullanıcıları... Sekmeler açık kalsın ki daha sonra bakabilelim. Bookmark olarak kaydetsek dönüp bakmayı unuturuz. O yüzden sekmleri kaydetmek için güzel bir eklenti: one-tab.com

Açık kaynak olsaymış, tadından yenmezmiş.

Opera'yı Sevmeme Nedenlerim

Not: Yazıya Friendfeed'de yorumlar geldi. Bu yorumlar aşağıdaki sorunlarıma çözümler niteliğinde. O yüzden eklemeler yaptım.

Kullanım açısından en sevdiğim web tarayıcı (browser) Google Chrome. Fakat yakın zamanda Google'ın her şeyde gözünün olması sebebiyle (privacy vs) tüm işlemlerimi Chrome'da yapmak yerine alternatif ürünlere yönelmeye karar verdim. Bu ürünlerden biri de Opera.

Opera'yı eskiden de sevmezdim, hâlâ da sevmeden kullanıyorum. Belli bir süre için "bunun sebebi alışmamaktır herhalde" diye düşünüyordum. Şimdi ise yeterince kullandığımı düşünüyorum ve sevmeme nedenlerim sadece alışkanlık farkından kaynaklanmıyor.

 • Metin Seçildi Ve...
 • Bir sayfada geziniyorsunuz, bir kelimeyi çift tıkla seçtiniz (ya da bir cümleyi üç tıkla seçtiniz). Opera otomatik olarak bir menü açıyor. Bu menü açılınca Ctrl + C tuş kombinasyonu çalışmıyor. İlla ki açılan menüden "Kopyala" seçeneğini seçeceksiniz ya da bir şekilde o menüyü, metin seçmeyi bırakmadan kapatacaksınız. Dolayısıyla hızlı bir şekilde Ctrl+C ile kopyalama yapamıyorsunuz. Belki "işleri kolaylaştırmak için bir menü yapalım" gibi bir mantık yürütmüş olabilirler ama bir metni seçtikten sonra Ctrl+C ile hemen kopyalama yapamıyor olmak benim işime taş koyuyor.

  Ekleme:

  ilk sorununun çözümü basit. ayarlar>tercihler>gelişmiş>araç çubukları altındaki "İçerik menüsünü açmak için metnin üzerinde çift tıklayın" kutucuğundaki işareti kaldırman halinde ctrl+c kullanımında sorun yaşamazsın. http://gyazo.com/03b88456551a3f74badb180247e00d9d

 • Kapanmıyor
 • Bir bug olabilir. Bilemiyorum. Operayı kapatalı yeterince vakit geçti fakat Görev Yöneticisi'nde hala 400MB kadar bir bellek harcayan Opera'yı görüyorum. En Opera, ne yapıyorsun?

 • Varsayılan Tarayıcı
 • Nezaketen bile olsa "Ben kendimi varsayılan yapayım mı?" diye sormayan bir tarayıcı, Opera. Yüklüyorsunuz ve bir de bakıyorsunuz ki varsayılan tarayıcınız oluvermiş. İnsanın aklına geliyor: "İyi de, bana sordun mu?"

 • Tüm URL'i Gizleme
 • Hangi mantıkla bunun yapıldığını da merak ediyorum ama bir sayfada dolaşırken Opera o sayfanın parametrelerini görmenize izin vermiyor. Örneğin bir Youtube videosu izlerken o videonun URL'ine bakarsanız sadece youtube.com/watch görürsünüz. Daha fazlasını görmeniz için adres çubuğuna tıklamanız gerekiyor. Yani işi uzatıyor.

  Ekleme:

  tüm url'yi görmek içinse, adres çubuğunun hemen solundaki dünya simgesine sağ klik yaparak "tüm adresi göster" kutucuğunu işaretlemen yeterli. http://gyazo.com/95e57387fa0c4937aadee583780cbf26

Bunlardan beşka Chrome'da alıştığım için eksikliğini hissettiğim birkaç özellik var. Bunlardan dolayı Opera'yı suçlamıyorum ama yapsalar fena olmazdı;

 • Yeni Sekmede Ara
 • Bir metni seçip sağ tıkladığımızda "Ara" seçeneğini görüyoruz fakat bu arama aynı sekmede yapılıyor. Dolayısıyla içerik gidiyor. Halbuki Chrome'daki gibi yeni sekmede arama yapsa daha uygun olur.

  Ekleme:

  seçili metni sağ klik yaparak yeni sekmede aramasını sağlamak içinse "ara"ya tıklama esnasında shift tuşuna basılı tutmak işe yarıyor. ben öyle hallediyorum

  Diğer bir yorum:

  yeni sekmede arama yapabilmek için ayarlar>tercihler>gelişmiş kısmından "açık sekmeyi yeniden kullan" tikini kaldırman yeterli

 • Tab ile arama
 • Bir sayfada arama yapılabiliyorsa o sayfaya gitmeden, doğrudan URL yazdığımız yere, yani adres çubuğuna arama kelimelerini girmemiz güzel bir özellik olurdu. Örneğin seslisozluk.com sitesine girin, en az bir arama yaptıktan sonra Chrome artık sesslisozluk sitesinde doğrudan arama yapmamıza izin veriyor. Fakat ne Firefox'da ne Opera'da bu özelliği göremedim.

Şimdilik bu kadar. Kullandıkça belki daha fazlasını yazarım.

Java Magazine Ocak-Şubat 2012 Sayısı Çıktı

Konu:

Oracle Eylül ayından bu yana Java Magazine adında dijital bir dergi çıkarıyor. İnternetten bu dergiye ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Üye değilseniz, derginin full sürümü için bir ücretsiz üyelik gerekiyor.

Java Magazine Ocak-Şubat 2012 Kapağı

Sayfalar

Subscribe to RSS - internet