bilgisayar

Outlook 2010'da "işlem bu bilgisayardaki kısıtlamalar nedeniyle iptal edildi" Kısıtlaması Nasıl Kaldırılır?

Konu:

Kısaca;

regedit'i açın, HKEY_CLASSES_ROOT \.html anahtarının (Varsayılan) değerini htmlfile olarak güncelleyin.

Uzun uzun anlatmak gerekirse;

Nasıl oluyorsa oluyor ve kurumsal olarak kullandığımız e-posta istemcisi olan Outlook bazen ayarlarını değiştiriyor ve e-postaların içindeki linklerin açılmasına müsaade etmiyor. Tıkladığımızda şu şekilde bir hata mesajı veriyor:

İşlem, bu bilgisayardaki kısıtlamalar nedeniyle iptal edildi. Lütfen sistem yöneticinize danışın.

Bu durumda "Kayıt Defteri Düzenleyicisi" ya da "regedit" diye bildiğimiz düzenleyicide birkaç düzenleme yapmamız gerekiyor.

HKEY_CLASSES_ROOT altında bulunan .html anahtarını bulup üzerine tıkladığınızda sağ tarafta dize değerleri göreceksiniz. Burada (Varsayılan) olarak geçen değerin htmlfile olarak düzeltilmesi gerekiyor. "(Varsayılan)" yazısı üstüne çift tıkladktan sonra bu değeri değiştirip Kayıt Defteri Düzenleyici'yi kapatın. Outlook'u da kapatıp açtığınızda hata giderilmiş olacaktır.

Verdiğim çözüm yolu Windows 7 ve Outlook 2010 için geçerli olup, farklı çözümleri de var. Daha fazla bilgi için kaynak olarak verdiğim bağlantılara göz atabilirsiniz.

Kaynak: Microsoft
Görsel kaynağım: mahmutokumus.com

Mac OS X'te Uykuya Engel: caffeinate

Konu:

Kısaca terminalden komutu giriyoruz ve işlem tamam;

caffeinate -u -t 3600

Uzunca;
Normal şartlarda kullanılmıyorsa, bilgisayarın kendiliğinden uyku moduna geçmesi çok efektif. Fakat arada bir uyanık kalmasını istediğimizde güç ayarlarını değiştirmek pek efektif bir yöntem değil. Çünkü ayar değiştirince unutulabiliyor. Sonra bilgisayar uyku moduna hiç geçmiyor, pilden kayıplar oluyor vs. Bu yüzden farklı bir yöntem olarak bir defalık uykuya dalmama komutu güzel bir yöntem. Mac OS X'teki caffeinate komutu işi görüyor. -t parametresi ile bekleme saniyesini verebiliyoruz. -u parametresi ile de kullanıcının aktif olduğunu söylüyoruz:

caffeinate -u -t 3600

Daha fazlası için: https://developer.apple.com/library/mac/documentation/Darwin/Reference/M...

Windows 7 Giriş Ekranı Arkaplan Resmini Değiştirmek

Windows 7'nin giriş ekranındaki resimden siz de benim gibi sıkıldıysanız şu şekilde bu resmi değiştirebilirsiniz;

  1. Regedit'i açıyoruz (Ekranda sol altta bulunan Windows logosuna tıkladıktan sonra regedit.exe yazarak açabiliriz)
  2. HKEY_LOCAL_MACHINE dizini içinde OEMBackground kelimesini arayıp buluyoruz. (Muhtemelen şurada: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\Background )
  3. Bulunan bu değeri 1 yapıyoruz
  4. Bundan sonra; %windir%\system32\oobe dizini altında yoksa info adlı bir klasör; bu klasörün altında da yine yoksa backgrounds adlı bir klasör oluşturuyoruz. (Burada %windir% Windows dizininin bulunduğu yer anlamına geliyor.)
  5. Bu dizinin altına, istediğimiz resmi 245KB boyutunun altında, JPEG formatında olmak koşuluyla; adını da backgroundDefault.jpg yaparak koyuyoruz.

Dikkat! regedit üzerinde değişiklik yaparken dikkatli olun. Windows önemli sistem bilgilerini burada bulundurduğu için, yanlış bir kayıt bilgisayarınızda geri dönüşü olmayan bilgi kayıplarına neden olabilir.

Kaynak; http://helpdeskgeek.com/windows-7/change-the-windows-7-login-screen-back...

Mola Hatırlama Programı Workrave

Saatlerce bilgisayar başında çalışıyorsunuz ve ara vermek aklınıza bile gelmiyor. Halbuki bu durum bünyeye zararlı. Belli aralıklarla monitörden uzaklara bakmanız gerekiyor. Belli aralıklarla vücudunuzu hareket ettirmeniz gerekiyor. Belli aralıklarla su içmeniz gerekiyor. O halde bu molaları size hatırlatacak bir program lazım. İşte o program: Workrave

Bu programı sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz: http://www.workrave.org

Mola zamanlarını dilediğiniz gibi değiştirebilir, isterseniz istisnai durumlarda hiç uyarmamasını sağlayabilirsiniz.

Program hakkında bir de Türkçe doküman var; PDF olarak okumak için tıklayın:

Subscribe to RSS - bilgisayar