Drupal: Kategori ve Etiketlere Göre Sınıflandırma (Taxonomy)

Konu:

Sitelerde içeriği kategorilere, konulara ve alakalı olan anahtar kelimelere yani etiketlere göre sınıflandırmak ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarını ve siteyi dolaşmalarını kolaylaştırır. Aynı zamanda SEO adına faydalıdır. Bu sayede arama motorları da kolay erişilen içeriğe, aramalarda daha üst seviyelerde yer verecektir. Bunun için Drupal'da Taxonomy ayarını açmamız ve gerekli düzenlemeleri yapmamız yerinde olacaktır.

D7'de üstte gördüğümüz yönetim menüsünden ya da yönetim sayfasından (örn: hosaf.org/admin) Yapı > Sınıflandırma sayfasında "Etiketler" adında bir sözlüğün oluşturulmuş olduğunu görebiliriz. Buradaki "etiket" kavramı anahtar kelime anlamındadır. Bir içeriğe anahtar kelimeler vererek bu içeriğin ne ile ilgili olduğunu ilişkilendiririz. Bu sayede benzer konularla alakalı bir arama yapıldığında sitenin içeriği arama sonuçlarında yükselecektir. Benzer şekilde, kendi sitemizde de aynı etikete, yani anahtar kelimelere ait olan tüm yazıları görebiliriz.

Bununla beraber, Wordpress'te tanımlı olarak gelen "Kategoriler" şeklinde bir sınıflandırma oluşturmak isteyebiliriz. Wordpress genel oalral blog oluşturmak üzerine kurulmuştur. Drupal ise daha genel kapsamlı bir içerik yönetim sistemi olduğundna ihtiyaçlara göre değiştirilmesi gerekiyor. Kategoriler şekliden bir sınıflandırma oluşturmak için Sınıflandırma sayfasında "Sözlük ekle"ye tıklıyoruz. "Sözlük" kelimesini burada sınıflandırma adı olarak düşünebiliriz. Örnek olarak sınıflandırma adına "Kategori" diyebiliriz. Sınıflandırma adını ve açıklamasını yazdıktan sonra Kaydet butonuna basarak sözlüğümüzü kaydediyoruz.

Bundan sonra Yapı > İçerik Türleri sayfasına giriyoruz. Sınıflandırmaları etkinleştirmek istediğimiz türlere alan ekliyoruz. Dieylim ki Makale türündeki yazılarımızı Kategori sınıflandırmasına tabi tutmak istiyoruz. O halde Makale türünde "alanları yönet" bağlantısına tıklayarak giriyoruz. Ardından açılan sayfada;

 • "Yeni alan ekle" kısmına "Kategori" (ya da size bunu anımsatacak başka bir kelime) yazıyoruz.
 • "field_" kısmına diğer türlerde de aynı sınıflandırmayı kullanabilmek için tekil (unique) yani benzersiz bir makina adı yazıyoruz (Türkçe karakter kullanmamalıyız)
 • Alan Türü olarak "Term Reference"i seçiyoruz.
 • Yazıyı yazarken sınıflandırma terimini bir listeden seçmek istiyorsak "Seçim Listesi"ni, kendimiz yazabilmeyi istiyorsak "Autocomplete term widget"i seçiyoruz.
 • Kaydet butonuna bastıktan sonra bu sınıflandırma alanıyla ilgili ayarlar karşımıza çıkacaktır. Burada yeni eklediğimiz sınıflandırma olan "Kategori"yi seçiyoruz ve "Alanı kaydet"e tıklıyoruz.

Artık bu sınıflandırmamız, seçtiğimiz içerik türünde bir içerik oluştururken doldurmamız istenecektir.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Satırlar ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Satırlar ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
Bu formu göndererek Mollom gizlilik şartlarını kabul etmiş oluyorsunuz.